Úložiště obrázků na Amazon S3
10. 4. 2016
Možná jste si všimli, že načítání některých obrázků (např. hlavičky jednotlivých stránek) je ukrutně pomalé. Je to proto, že tento web běží na mém soukromém web serveru, který leží doma pod stolem. Připojení k internetu je v řádu jednotek MBitů/s směrem dolů, o směru nahoru ani nemluvím. Nicméně na statický web by to mělo stačit, tedy až na obrázky.
Klasický web hosting jsem zavrhl hned, protože pro moje účely podporuje zbytečně moc služeb (mail, web server atd.) a tím pádem je i drahý. Chtěl jsem obrázky a případně další soubory hostovat v nějakém cloudovém úložisti, samozřejmě ideálně za co nejmenší peníz (asi vám došlo, že tento web nic nevydělává :)).
Moje původní idea byla nahrát obrázky na Google Photos a využít tak cloudového úložiště Googlu, a to dokonce zdarma. Pro každý obrázek totiž lze získat URL a to včetně možnosti zadat v parametru, jaké rozlišení má obrázek mít. Zatím to tak dělám na obrázky v článcích, ale časem zmigruji i tyto. Mám totiž obavu, že veřejné url se mohou kdykoliv změnit. Služba Google Photos totiž není stavěná na hostování obrázků za účelem jejich zobrazování někde jinde, než právě na webu Photos, a nikde tedy nezaručuje, že se url obrázků nezmění.
Chvíli jsem tedy pátral a dopátral se služby Google Cloud Storage. Prvních pár měsíců je zdarma, a dál pak $0.04 za GB/měsíc a $0.01 za 10 000 requestů/měsíc - v mém případě je to tedy skoro zadarmo. Pro jistotu jsem se ještě optal na Google+, jestli někdo nemá lepší nápad. Ozval se mi Honza Müller, můj bývalý kolega z Avastu, zakladatel BudgetBakers a tvůrce skvělé mobilní aplikace Wallet, že prý používají Amazon S3. Na první pohled je to v zásadě to samé, jen cenově jsou v mém případě o 1 cent měsíčně levnější. No a kdo vám dá 1 cent, že? Navíc rád dám na osobní zkušenost, takže jsem se rozhodl pro Amazon.
Založení účtu proběhlo během pěti minut, číslo karty se zadává jen pro ověření a budoucí platby (prvních 12 měsíců je zdarma). Následuje vytvoření tzv. “bucketu”, což je v podstatě váš pojmenovaný kbelík, do kterého nahráváte soubory. Kbelík leží v jednom z Amazoních datacenter, v mém případě v Irsku. Zkušebně jsem nahrál pár obrázků a voilà, ono to funguje (právě teď, vidíte tu hlavičku?). No a víc vám S3 prozatím nepovím, protože jsem to ještě sám nepotřeboval vědět.
V dalším článečku popíšu, jak jednoduše vkládat url na soubory, které leží na S3 (nebo kdekoliv jinde), pomocí vlastního Jekyll pluginu.