Den 3: Bitva u Hastings
19. 7. 2016
Ráno nás budí békání ovcí a děsné vedro. Už druhý den v Anglii svítí slunce. Říká se, že léto je nejoblíbenější den Angličanů v roce. Tak letos už měli dvě. Vyrážíme poměrně pozdě, ale v zásadě nikam nespěcháme. Nejprve jedeme do malého městečka Rye, které je posazené na kopečku a jsou v něm krásné uličky plné 500 let starých domů. Nakoukneme i do vyhlášené Mermaid Inn a nestačíme se divit. Vypadá to zde jak v středověkém domečku pro panenky. Hned bychom se zde ubytovali, kdybychom se chtěli zbavit nějakých peněz.
Následuje cesta na památník bitvy u Hastings, rozhodující bitvy v historii Anglie, kde Vilém Dobyvatel porazil krále Harolda a získal tak anglický trůn pro Normany. Cestou se ale ještě zastavujeme u jakéhosi lesíka, kde si dáváme oběd sestávající se z toustového chleba, sýru a křivých okurek z Tesca. Totiž, abyste rozuměli, křivé okurky nejsou dostatečně okurkovaté, a tak byly asi za třetinovou cenu. Pak jdeme na krátkou procházku do onoho historického lesa, který je ale úplně normální.
Památník bitvy u Hastings je opět moc hezky upravený a audio průvodce je dobře zpracovaný. Nejdřív jdeme do návštěvnického centra, kde jsme uvedeni do souvislostí a je nám i popsán průběh bitvy. Pak jdeme pěším okruhem přímo kolem bojiště. No a nakonec procházíme i zříceninami Benediktýnského kláštera, který nechal Vilém na památku bitvy na místě postavit.
Ještě nemáme dost a tak vyrážíme omrknout přímořské letovisko Brighton. Do města dorážíme v 19 hodin a marně hledáme místo k parkování. Celé město je totálně obložené. Nakonec po dvaceti minutách parkujeme, ale bohužel na placeném. Platí se ale jen do osmi. Nicméně platba probíhá přes mobilní aplikaci, která mi nejdřív nejde stáhnout, protože prý jsem z ČR a následně do ní odmítám zadat svou platební kartu. V 19:45 objevuji o kus dál v ulici parkovací automat, ale to už se nevyplatí a tak čekáme do osmi u auta.
Město během hodiny proběhneme poklusem, ale i tak vidíme to důležité a zajímavé. Molo, krásné uličky a královský palác, který byl ve své době popisován jako katedrála Svatého Pavla, která vrhla štěňata. Postavil ho Jiří IV., tehdejší Princ z Walesu. Celkově mi Brighton připomíná starou část San Francisca, hlavně architekturou, ale také kopcovatostí, a nakonec i tím zábavním molem.
Do kempu přijíždíme v 21:40 a naštěstí nás ještě v pohodě umístí. Je to obrovská louka a můžeme se plácnout, kam chceme. Takticky zůstáváme blízko záchodům/sprchám. Vaříme si špagety za svitu měsíce a čelovky. Cena kempu je 11 Liber plus 50 pencí za sprchu - celkem tedy 12 liber.